עגלת הקניות שלי
(0) פריטים - 0.00 ₪
שלום אורח
התחבר

שאלות ותשובות


כאן תוכלו למצוא תשובות לכל השאלות שלכם בקצרה, בשפה פשוטה ומובנת

איזה סוגי פנקסים יש?
ישנם שני סוגים עקריים של פנקסים:
1. פנקסים שמיוצרים לשם דיווח אל מול רשויות המיסים וחובה על כל עסק להפיקם (חשבונית,קבלות או חשבונית מס/קבלה)
ע"פ החוק במדינת ישראל, יש לדווח לרשויות המס על כל ביצוע של עסקה, ולהפיק לה חשבונית מס וקבלה. כל הפקה חשבונית המס תחייב את מפיק החשבונית לשלם מע"מ ב-15 לחודש שלאחר הפקתה.
2. סוג שני של פנקסים הם פנקסים שנועדים לסדר, אירגון ומעקב בעסק (הזמנת עבודה/ הצעת מחיר וכד`)

מה ההבדל בין חשבונית מס, קבלה וחשבונית מס/קבלה? 
חשבונית מס מוציאים ללקוח בעת סגירת העיסקה
קבלה מוציאים ללקוח בעת קבלת התשלום
במידה והתשלום מתקבל מיד בעת סגירת העסקה מוציאים ללקוח חשבונית מס/ קבלה

לדוג`: לעידן יש חנות רהיטים ולאייל יש אולם אירועים.בתאריך 17/03/09 עידן מכר לאייל 400 כיסאות, אייל שילם לעידן בשיק שהפרעון שלו הוא ב- 17/04/09. במצב כזה עידן מוציא לאייל חשבונית מס ביום סגירת העסקה (17/03/09) וכאשר השיק נפרע יוציא עידן לאייל קבלה (בתאריך 17/04/09) במידה והתשלום התקבל בעת סגירת העסקה יוציא עידן חשבונית מס/ קבלה.

מה זה חשבונית עסקה?
חשבונית עסקה יכולה להתאים גם לעוסק הפטור וגם לעוסק המורשה:

לעוסק הפטור - חשבונית עסקה אינה משמש לניכוי מס (לא ניתן לקזז את המע"מ) חשבונית עסקה היא הוכחה שבוצעה עסקה בלבד. לכן זוהי חשבונית שמתאימה גם לעוסק הפטור. במידה והתשלום לעוסק הפטור מגיע בשלב מאוחר מסגירת העסקה מומלץ להשתמש בחשבונית עסקה ובעת קבלת התשלום יצטרך להוציא ללקוח קבלה. לא חובה לעוסק הפטור להוציא חשבונית עסקה. יכול העוסק הפטור להוציא רק קבלה.

לעוסק מורשה חשבונית העסקה באה לסייע ולהקל על מגזר שלם של נותני שרותים ויצרנים קטנים (מסוימים!) שמונים תחת קטגוריית העוסק מורשה. בגלל שנהוג בארצנו לספק את הסחורה ולקבל את התשלום לאחר תקופה (שוטף+ 30, שוטף +60 וכד`) בא תיקון לחוק להקל על בדיוק במצבים האלה.  מה שהחוק מאפשר (לאותם עסקים ספציפיים) זה בעת סגירת העסקה להוציא חשבונית עסקה (כאמור לא ניתן לקזז את המע"מ מחשבונית זו) ורק עם קבלת התשלום להוציא חשבונית מס/ קבלה. בדרך זו לא נצטרך לשלם את המע"מ לפני קבלת התשלום. מה שהיה קורה, לפעמים עסקים היו מוציאים חשבונית מס עם סגירת העסקה אותם עסקים היו משלמים את המע"מ לרשויות המס וכל זה עוד לפני שקיבלו את כספם מהלקוח - מה שהיה גורם לעסקים לקשיים בהתנהלות הכספית בעסק.


איזה סוג פנקס אני צריך בעסק שלי?

עוסק פטור – פנקסי קבלות. אפשרי אך לא חובה גם חשבונית עסקה (ראה שאלה: "מה זה חשבונית עסקה")

עוסק מורשה – חשבונית + קבלה או חשבונית מס/ קבלה. חלק מהעסקים שנמצאים תחת "עוסק מורשה"  יכולים להוציא גם חשבונית עסקה (לא חובה. ראה שאלה: "מה זה חשבונית עסקה")


מה צריך להיות כתוב על חשבונית מס ועל הקבלה?

בחשבונית ובחשבונית מס/ קבלה - תאריך, שם העסק, מספר העוסק מורשה (או בקיצור: ע.מ), כתובת והטלפון של העסק, פרטי הלקוח, פרטי העסקה ולבסוף את הסכום עם תוספת המע"מ שמתווסף אליו

בקבלה - תאריך, שם העוסק, במידה ויש שם לעסק אז גם את שם העסק, מספר העוסק הפטור ( או בקיצור: ע.פ), כתובת והטלפון של העסק, פרטי הלקוח ופרטי העסקה

*בכל סוגי הפנקסים חייב להיות מספר רץ עוקב והמילה "מקור" על דף המקור


כמה עותקים אני צריך? מקור + עותק אחד או מקור + שני עותקים?

בכל סוגי הפנקסים (קבלות חשבוניות) חייב שיהיה לפחות מקור + עותק אחד. כאשר את המקור נותנים ללקוח והעותק נשאר אצלכם לצורך מעקב וניהול החשבונות בצורה תקינה.

מי שמשתמש בשירותיו של יועץ מס או רואה חשבון מומלץ מאוד להפיק פנקס שיהיה בו מקור ושני עותקים. כאשר עותק אחד עובר למי שמנהל לך את החשבונות והעותק השני נשאר אצלך למעקב


איזה גודל פנקס אני צריך?

גודל הפנקס לא חשוב כלל. העיקר שיהיה מצוין בו הפרטים הנחוצים


מה ההבדל בין הגדלים השונים?

A4 - הינו דף בגודל סטנדרטי של דף מדפסת (21*29.7)
A5 - הינו בגודל חצי מ- A4 (כלומר 21*14.8)
שישיות - זהו דף A4 שמחולק ל-6 קוביות קטנות (ושוות) שניתנות לתלישה


           **המידע הינו מידע כללי ואין להסתמך עליו כמידע או ייעוץ מקצועי. מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון או יועץ מס**